Maryjne

03 marzec 2018

Matka Kościoła w całym Kościele

0 komentarzy · 5583 czytań ·Drukuj
Matka Kościoła w całym Kościele

Decyzją Ojca Świętego w całym Kościele obrządku łacińskiego będzie obchodzone wspomnienie obowiązkowe NMP Matki Kościoła.

Zob. Matka Kościoła

Ogłoszony 3 marca 2018 dekret Kongregacji Kultu Bożego ustala, że będzie ono przypadać na pierwszy poniedziałek po Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Prefekt Kongregacji kard. Robert Sarah przypomina, że Maryja Matka Kościoła była już dotąd wspominana tego dnia w dwóch Kościołach lokalnych: w Polsce i Argentynie.

Dekret przypomina genezę kultu Maryi jako Matki Kościoła. Chrześcijanie dość wcześnie nabrali świadomości, że Maryja jest ich Matką. Świadectwem tego są słowa św. Augustyna, który nazywa Maryję Matką członków Chrystusa, bo poprzez swą miłość współpracowała w nowych narodzinach wiernych w Kościele. Z kolei Leon Wielki podkreśla, że Maryja jest Matką zarówno Chrystusa, jak i członków Jego mistycznego Ciała, czyli Kościoła.

Watykański dekret odwołuje się także do opisanego w Ewangelii św. Jana "testamentu Krzyża", a zatem powierzenia ucznia Niewieście, a Niewiasty uczniowi. Od tej chwili Maryja staje się kochającą karmicielką Kościoła, a uczniowie Chrystusa, "namiestnikami" Jego miłości do Matki. Kulminacją w rozwoju tego kultu było oficjalne ogłoszenie przez Pawła VI Maryi Matką Kościoła. Miało to miejsce na zakończenie III sesji Soboru Watykańskiego II.

Wyjaśniając motywy wprowadzenia do kalendarza liturgicznego tego nowego wspomnienia obowiązkowego, watykański dekret stwierdza, że papież Franciszek ma nadzieję, iż przyczyni się to do rozwoju macierzyńskiej wrażliwości w Kościele, a także autentycznej pobożności maryjnej.

Radio Watykańskie - http://pl.radiovaticana.va

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Ostatnio na forum

Najnowsze tematy
Najciekawsze tematy

Losowy wątek

Moria, niezawodnie sypiesz mądrymi cytatami jak z rękawa :) dziękować :D A czy, (mam nadzieję, że to nie zbyt osobiste pytanie), możesz się podzielić jakimiś osobistymi refleksjami na temat Szkaplerza? Bo tak sobie pomyślałam, że skoro do niego zachęcasz, pewnie doświadczasz w ten sposób Bożego działania? :) I dzięki w ogóle za ten wątek, Piotrze! Postanowiłam skompletować mój rynsztunek ...
katarina · 17-07-2009 23:04