Maryjne

15.06.2014

Ruchy zawierzyły się Matce Bożej

1 komentarz · 22019 czytań ·Drukuj
Ruchy zawierzyły się Matce Bożej

Na zakończenie Eucharystii, rozpoczynającej IV Kongres Ruchów i Stowarszyszeń Katolickich, który odbył się w sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki w Warszawie w ub. sobotę, uczestnicy odmówili akt zawierzenia Matce Bożej ruchów i stowarzyszeń katolickich, słowami modlitwy Ojca Świętego Franciszka z adhortacji Evangelii gaudium.

- To bardzo cieszy, że Maryja została zauważona i doceniona została Jej rola w tworzeniu jedności i podejmowaniu wspólnych działań przez ruchy i stowarzyszenia - powiedział delegat stowarzyszenia "Rycerstwo Niepokalanej" w Polsce, o. Piotr Maria Lenart, redaktor naczelny "Rycerza Niepokalanej". - W kilka dni po uroczystości Zesłania Ducha Świętego można było poczuć się, jak w Wieczerniku, zgromadzonym wokół Maryi i Apostołów, których reprezentowali na Kongresie obecni biskupi, na czele z Prymasem Polski ks. abp. Wojciechem Polakiem - dodał Ojciec Redaktor.

Jak zaznacza o. Piotr, więcej akcentów Maryjnych podczas Kongresu nie było. Żaden z prelegentów nie podjął maryjnego wątku w temacie Kongesu "Posłani, aby odnowić świat". - Sporo inspiracji można było wyciągnąć z prezentowanych referatów, a także z książki, specjalnie przygotowanej na ten Kongres, którą każdy z uczestników otrzymał jako "Program Apostolski Ruchów" - zauważył. - Jednak i tu widać brak akcentów Maryjnych. Zapewne nie jest to świadome pominięcie roli Maryi, jaką Ona pełni w zaangażowanym apostolstwie i w dziele odnowy świata, ale tego zauważenia Maryi w dziele ewangelizacji świata mi osobiście bardzo brakowało. Przecież jest Ona nazywana "Gwiazdą ewangelizacji"!

Organizatorzy Kongresu nie przewidzieli też czasu na dyskusję nad poruszanymi tematami, która mogłaby jeszcze bardziej ubogacić i wskazać kierunki, w których ruchy i stowarzyszenia chcą podążać w realizacji postawionego im misyjnego zadania.

Jak przystało na Kongres katolicki, oprócz Mszy świętej, której przewodniczył Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, uczestnicy trwali na krótkiej modlitwie przed wystawionym Najświętszy Sakramentem, zawierzając Bogu owocność apostolstwa ruchów. Zaś na zakończenie Kongresu modlitwę przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki poprowadził ks. bp Józef Górzyński.

red. maryjni.pl

Komentarze

19#1 | Teresa dnia 16.06.2014 15:29:04

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Wspomóż nas

wesprzyj serwis