Różne teksty maryjne

13.01.2011

Czułość Boga

0 komentarzy · 23491 czytań · Drukuj

Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię (Mt 11,28).
Pójdźcie błogosawieni u Ojcza mojego
(Mt 25,34).
Ja Jestem dobrym pasterzem
(J 10,11).
Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę zatrzymać się w twoim domu
(Łk 19,5).
Niewiasto czemu płaczesz, kogo szukasz?
(J 20,15).
Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?
(J 21,15).
Gdy był już blisko na widok miasta zapłakał nad nim
(Łk 19,41).
Ufaj córko! Twoja wiara cię ocaliła
(Mt 9,22).
I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz!
(J 8,11).
On zaś dtknął go uzdrowił i odprawił
(Łk 14,4).
Niewiasto, oto syn Twój...Oto Matka twoja
(J 1,26-27).

Maryjo, szczycie czułści Boga, Jezusa, czułości absolutna, totalna. Ojciec obejmuje nas Twoimi ramionami, pieści nas twomi dłońmi, patrzy na nas Twoimi oczami, przyjmuje nas przez Ciebie do swego miłościwego wnętrza, przemawia Twoimi ustami, kocha Twoją miłością, czułą i nie do pokonania, uśmiecha się Twoim uśmiechem, objawia w Twoim swoje oblicze!

Pragniemy Cię prosić, Jezu abyś opowiedział nam o czułości Maryi i Józefa, o Twoim dzieciństwie, o swoim najwspanialszym okresie życia.

Czułość Boga miała Cię w opiece, wychowywała Cię, czuwała nad Twoim dorastaniem na podobieństwo tych, którzy Cię wychowywali.

Postarajmy się wyobrazić sobie, że Maryja spędzała całe noce czuwając przy Tobie, rozważając Twoje istnienie,podczas gdy Ty słodko spałeś. Z pewnością obsypywała Cię pieszczotami i pocałunkami: Jak piękna jest miłość Twoja, o ileż lepsza od wina (Pnp 4,10).

Jezu czułości Ojca, uśmiechu słodyczy Ojca, miłości wcielona, ubrana w prawdę, naucz nas miłości. Jesteśmy istotami miłości Ojca, każdy z nas jest dziełem Jego czułości. Nasza przeszłość, radość, nasz pokój, nasze szczęście jest w czułości Boga!

Szczyt naszego człowieczeństwa to wcielenie czułości Boga!
Czy istniałby inny lepszy przekaz naszego bycia w świecie, jeśli nie przekaz czułości?

Jezu, który jesteś owowcem miłości Boga na ziemi, różdżką czułości z drzewa Trójcy Świętej, źródłem, krynicą, skarbnicą, przestrzenią czułości! Jezu, darze miłości, jaką Bóg nas kocha! (J 14,23; J 15,9).

Jakimże darem dla udzkości jest czułość, z którą Twoja Matka usługiwała, obejmowała i rozważała Boga w Tobie! Owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie (Łk 2,7).

Potem Twoja czułość uczyniła z nas przedmiot miłości poniewą Twoja łaska Panie napełnia ziemię (Ps 119,64).

Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto?
(J 2,4). Czułość Boga!Dobroć Boga! Bezmiar zadziwienia i miłości!

Jezu, czy nie zechciałbyś opowiedzieć o Twoim zadziwieniu dziecka i człowieka, wobec "boskich" czułości, jakimi obdarowywała Cię Maryja?

Nie rozumiałeś, skąd tyle miłosci? To Jej opieka, nieustanne rozważanie Twojej osoby, zagubienie się przed Tobą, słodycz spojrzenia, słodycz uśmiechu, słodycz miłości nieogarnionej, niewytłumaczalnej, nawet przesadnej, zbyt wielkiej! To wszystko było dla Ciebie tajemnicą miłości, ponieważ Ty też byłeś dla Niej tajemnicą miłości!

Bóg darował ludziom Jezusa, słodycz Boga, która odkupiła istnienie, nadała smak życiu, uwolniła wolę!

Miłość Boga słodsza nad miód (Syr 24,20), darowała nam Jezusa, owoc łona Maryi, Jej krwi, Jej macierzyńskich objęć.

Jezu,słodyczy Maryi, karmiony, umacniany i wychowywany przez Jej słodycz: Twoja troskliwość czyni mnie wielkim (Ps 18,36).

To Słowo, które osładza serce, leczy rany, umacnia ducha i świadomość, potwierdza wybór, rozpościera skrzydła, przekazuje dziedzictwo.

Uczyń łagodniejszymi nasze podniebienie, łono, umysł, uczyń słodszą naszą krew, nasze serce, nasze życie. Wszczep słodycz w nasze istnienie, przekaż nam radość słodyczy Boga.

Obdarz nas słodyczą modlitwy, spotkania, dialogu, obecności, obdarz nas Twoją przyjaźnią: miło jest nucić pieśń pochwalną (Ps 147,1).

Pomóż złagodzić w nas szorstkość charakteru, ducha: Niech się podniosą wszystkie doliny, a wszystkie góry pagórki niech się obniżą; równiny niechaj się staną jak urwiska, a strome zbocza niziną (Iz 40,4).

Uczyń słodką naszą pielgrzymkę, drogę, która prowadzi do Twojej miłości.

ks. Carmelo La Rosa

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Różne teksty maryjne

 • Akatyst
  Akatyst wiernie ukazuje Maryję jako obecną i działającą wszędzie, gdzie mamy do czynienia z tajemnicą człowieczeństwa Chrystusa, które dała Mu Maryja.
 • Akt Oddania Matce Bożej Jana Paw...
  Podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, papież Jan Paweł II, 4 czerwca 1979 r., w przemówieniu na Jasnej Górze ponowił akt oddania narodu polskiego pod opiekę Maryi.
 • Biblijne podstawy różańca
  Modlitwa różańcowa jest więc ukazaniem drogi naszego zbawienia.Różaniec jest modlitwą mówiącą o życiu Jezusa i Maryi i o naszym życiu - dlatego włączamy do niej również te nasze sprawy.
 • Być Maryją
  Świadectwo.
 • Być rycerzem Maryi
  Z Aleksandrą i Karolem Wojtynami, małżonkami należącymi do Rycerstwa Niepokalanej (MI), redaktorami pracującymi w Wydawnictwie Ojców Franciszkanów Niepokalanów, rozmawia Dorota Mazur ("Czas Serca" wrzesień-październik 2010).
 • Bym mogła pomagać
  Świadectwo.
 • Cały czas kocha
  Świadectwo.
 • Co nam mówi wcielenie Syna Bożego?
  W Chrystusie Bóg naprawdę przyszedł na świat, wszedł w naszą historię, zamieszkał pośród nas, wypełniając w ten sposób głębokie dążenia istoty ludzkiej, aby świat stał się naprawdę dla człowieka domem... (z kazania Benedykta XVI, wygłoszonego na Kubie 27 marca 2012).
 • Co zawdzięczamy Maryi?
  Rolę Maryi w życiu Kościoła i poszczególnych chrześcijan odkrywano powoli, ale już w starożytności pojawiają się te elementy kultu i nauki o Matce Pana, które dziś praktykujemy.
 • Co zrobiłaby Maryja
  Świadectwo.
 • Cudowny Medalik a symbole masońskie
  Jako organizacja tajemna masoneria posługuję się licznymi tajemnymi znakami... Błędem jest jednak dopatrywanie się ich wszędzie tam, gdzie są użyte podobne elementy.
 • Cytaty maryjne
  Jako organizacja tajemna masoneria posługuję się licznymi tajemnymi znakami... Błędem jest jednak dopatrywanie się ich wszędzie tam, gdzie są użyte podobne elementy.
 • Czy Maryja może pomóc duszom w c...
  Ktoś może się oburzać, że katolicy, widząc w Maryi Orędowniczkę, Pośredniczkę, Wybawicielkę, przypisują Jej atrybuty wręcz Boskie...
 • Czy Maryja uzdrawia?
  Podczas wesela w Kanie, kiedy zabrakło wina, to właśnie Maryja powiedziała Jezusowi: "Nie mają więcej wina". Jezus odpowiedział Jej: "Nie nadeszła moja godzina, aby zrobić pierwszy cud", ale Maryja miała wiarę charyzmatyczną i wiedziała, że Jezus zrobi coś, co rozwiąże problem.
 • Czym jest Boże macierzyństwo Maryi?
  Pytanie to stawia nas w zupełnie niezwykłej perspektywie...
 • Czym obrażamy Maryję w Niepokala...
  W czasie objawienia w Pontavedra 10 grudnia 1925 r. Matka Boża prosiła Łucję, by wierni odprawiali pierwsze soboty miesiąca i w ten sposób wyjmowali ciernie raniące Jej Serce.
 • Duch i Oblubienica
  Jan Paweł II, papież, 18 maja 1986 r. w encyklice DOMINUM ET VIVIFICANTEM, wskazał na Maryję jako Oblubienicę Ducha Świętego.
 • Dziecię i Jego Matka
  Matka Jezusa pojawia się w Ewangeliach tam, gdzie nie można było Jej pominąć, tam, gdzie jest mowa o poczęciu, narodzeniu i wychowaniu Jezusa. Inne wzmianki o Niej podkreślają fakt, że Jej rola Matki nigdy się nie skończyła.
 • Dzień Maryi
  "Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego" (Dz 1,14). "Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach" (Dz 2,42).
 • Dzień Matki Jezusa
  Nie zastanawiamy się nad nazwami dni tygodnia, chociaż używamy ich codziennie.A nazwy te mają swoją treść i swoją etymologię, a poza tym są powiązane z tajemnicami wiary.
 • El Gran Milagro - wielki cud
  Najbardziej wstrząsający cud maryjny z 1640 roku.
 • Królowo Polski
  Konferencja ks. Winfrieda Wermtera.
 • List do zakonników o peregrynacj...
  Peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po wszystkich klasztorach męskich w Polsce rozpocznie się 16 października 2013. Z tej okazji abp Józef Michalik skierował do zakonników specjalny list.
 • Macierzyńska troska Maryi
  30 grudnia 1987 r. Jan Paweł II, papież, w Roku Maryjnym ogłosił encyklikę Sollicitudo rei socialis ("o trosce społecznej Kościoła"). W zakończeniu encykliki wskazał, że Maryja "z macierzyńską troskliwością wstawia się za nami do swego Syna".
 • Macierzyństwo Maryi w ekonomii ł...
  Z konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen Gentium Soboru Watykańskiego II
 • Magnificat
  Magnificat jest arcydziełem Maryi, modlitwą umiłowaną i odmawianą przez katolików na przestrzeni wieków. Niech ono będzie i naszą modlitwą, pobudzającą do wdzięczności za wszystkie Boże dary...
 • Maryja a Eucharystia
  Konferencja ks. Winfrieda Wermtera.
 • Maryja pierwowzorem Kościoła
  Z konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen Gentium Soboru Watykańskiego II, z brewiarza, t.III, s. 1438.
 • Maryja pierwsza wśród wierzących
  Żyjemy w świecie, w którym "bycie pierwszym" stało się celem życia.
 • Maryja w działalności misyjnej C...
  Tobie, Jutrzenko zbawienia, powierzamy naszą drogę w nowym Milenium, aby pod Twoim przewodnictwem wszyscy ludzie odnaleźli Chrystusa, światłość świata i jedynego Zbawiciela. (Jan Paweł II, Akt zawierzenia Matce Bożej przyszłości świata).
 • Maryja w kapeluszu
  Czy Maryja nosiła kapelusz? Z pewnością nie było to nakrycie głowy popularne w Jej czasie. Malarze jednak późniejszych wieków czasami przedstawiali Ją z takim dodatkiem.
 • Maryja zamiast psalmów...
  Przychodzi czas, kiedy ludzie odkrywają maryjną drogę. Że jest najkrótszym szlakiem do Boga. Że to najpewniejszy sposób na zjednoczenie z Chrystusem.
 • Maryja, dziewczyna z Nazaretu
  Tekst zaczerpnięty z posynodalnej adhortacji "Christus vivit" papieża Franciszka.
 • Maryja, gwiazda nadziei
  Benedykt XVI o Maryi w encyklice "Spe salvi".
 • Maryja, Matka nadziei
  "Złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym" (1 Tm 4,10) - fragment orędzia Benedykta XVI na XXIV Światowy Dzień Młodzieży.
 • Matka Boża
  Boże Narodzenie przypomina nam tajemnicę Bożego Macierzyństwa Maryi. Pozwala nam podziwiać czułość Matki dla Syna, rodząc nadzieję, że podobnie czuły jest Ojciec Niebieski dla swoich w Synu przybranych dzieci.
 • Matka Boża w moim życiu
  Artykuł br. Eugeniusza M. Najducha (1924-2011), franciszkanina z Niepokalanowa, napisany 12 września 1987 r.
 • Matka miłosierdzia
  Jan Paweł II, papież, w encyklice Dives in misericordia pisał o Matce Bożej: "Maryja jest równocześnie Tą, która w sposób szczególny i wyjątkowy - jak nikt inny - doświadczyła miłosierdzia, a równocześnie też w sposób wyjątkowy okupiła swój udział w objawieniu się miłosierdzia Bożego ofiarą serca".
 • Matka na zawsze
  Maryja żyje nadal w jedności z Synem, w niebie i stamtąd już zawsze opiekuje się wszystkimi dziećmi, które w zamian za siebie oddał Jej Syn umierając na krzyżu.
 • Matka naszego zawierzenia
  4 marca 1979 r. Jan Paweł II ogłosił pierwszą swoją encyklikę REDEMPTOR HOMINIS (ODKUPICIEL CZŁOWIEKA). W niej umieścił rozdział poświęcony Maryi, wskazując, że nikt inny, tak jak Ona, nie potrafi nas wprowadzić w Boski i ludzki zarazem wymiar tajemnicy odkupienia.
 • Matka Odkupiciela
  Przez swoją wiarę Maryja stała się i jest Matką Odkupiciela Jezusa, ale jest także Matką wszystkich ludzi i wyprzedza nas, idąc na czele długiego orszaku świadków wiary.
 • Matka uczniów
  Krótka wzmianka o Maryi w Dziejach Apostolskich dowodzi, że Jej obecność we wspólnocie wierzących była od początku dostrzegana, a Jej rola w niej wzrastała.
 • Matka żyjących
  25 marca 1995, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, papież Jan Paweł II na zakończenie encykliki EVANGELIUM VITAE ("Ewangelia życia") zwrócił uwagę na Maryję, Matkę odrodzonych do życia Bożego.
 • Miecz ducha
  Szybko odkryto: modlitwa na pierwszych różańcach nie tylko porządkuje życie duchowe pustelnika czy mnicha. Ona uzbraja go w broń skutecznie chroniącą przed atakami złego, który krąży wokół, by zaatakować i doprowadzić do grzechu. A nawet więcej: to nie tylko narzędzie skutecznej obrony! Różaniec pozwala pokonać zło, odepchnąć je, oczyścić świat z potęgi grzechu.
 • Mnie to nie grozi?
  Świadectwo.