Nabożeństwa maryjne

09.10.2011

Rozważania różańcowe 4

0 komentarzy · 24377 czytań · Drukuj

Tajemnice radosne.

1. Zwiastowanie NMP.

Słowo staje się Ciałem - Bóg zamieszkuje z nami, Sowo Boże - Miłosierdzie Wcielone. Podniosłeś nas do swego Bóstwa przez uniżenie; jest to zbytek Twej miłości, Jest to przepaść Twego miłosierdzia. Zdumiewają się niebiosa nad tym zbytkiem miłości Twojej, teraz nikt się zbliżyć do Ciebie nie lęka. Jesteś Bogiem miłosierdzia, masz litość dla nędzy, jesteś nam Bogiem, a my Twym ludem. Jesteś nam Ojcem, a my Twe dzieci z łaski; niech się sławi miłosierdzie Twoje, żeś raczył zstąpić do nas (Dz.1745).

2. Nawiedzenie św. Elżbiety.

"Córko Moja, pragnę odpocząć w sercu twoim, gdyż wiele dusz wyrzuciło Mnie dziś z serca swego, doznałem śmiertelnego smutku"(Dz. 866).

3. Narodzenie Pana Jezusa.

Witaj Miłóści utajona, życie mej duszy Witam Cię Jezu pod tymi nikłymi postaciami chleba. Witaj Najsłodsze Miłosierdzie moje, które się rozlewasz na wszystkie dusze. Witaj dobroci nieskończona, która rozsiewasz wokoło strumienie łask. Witaj zdroju niewyczerpanego miłosierdzia - najczystrza krynico, z której nam tryska życie i świętość.Witaj rozkoszy dla serc czystych. Witaj jedyna nadziejo dla dusz grzesznych.

4. Ofiarowanie Pana Jezusa.

O mój Jezu, wiele mi dałeś w tym krótkim życiu doświadczeń, wiele rzeczy zrozumiaałam, nawet takich, że teraz się dziwię. O, jak dobrzezdać sie we wszystkim na Boga i pozwolić Bogu w całej pełni działać w duszy (Dz. 134).

5. Znalezienie Pana Jezusa.

"Napisz: Jestem święty po trzykroć i brzydzę się najmniejszym grzechem. Nie mogę kochać duszy, którą plami grzech, ale kiedy żałuje, to nie ma granicy dla Mojej hojności, jaką mam ku niej. (...) Miłosierdziem Swoim ścigam grzeszników na wszystkich drogach ich i raduje się Serce Moje, gdy oni wracają do Mnie. Zapominam o goryczach, którymi poili Serce Moje, a cieszę sie z ich powrotu" (Dz. 1728).

Tajemnice światła.

1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie.

Okaż mi, Boże, miłosierdzie swoje, według litości Serca Jezusowego. Usłysz wzdychania i prośby moje, i łzy serca skruszonego. O wszechmogący, zawsze miłosierny Boże, Twa litość nigdy niewyczerpanna, choć nędza moja wielka jak morze, mam ufność zupełną w miłosierdziu Pana (Dz. 908).

2. Objawienie się Pana Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej.

Bądź uwielbiony, Stwórco nasz i Panie. Wszechświecie cały, uwielbiaj Pana w pokorze. Dziękuj swemu stwórcy, na ile ci sił stanie, i wysławiaj Jego niepojęte miłosierdzie Boże. Pójdź ziemio cała w swej zieleni, pójdź i niezgłębione morze. Niech twa wdzięczność w miłą pieśń się zmieni, i śpiewa, jak wielkie jest miłosierdzie Boże. (Dz. 1750).

3. Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia.

Powiedział mi Pan: Córko moja, nie ustawaj w głoszeniu miłosierdzia mojego, ochłodzisz przez to Serce Moje, które pała płomieniem litości dla grzeszników. Powiedz moim kapłanom, że zatwardziali grzesznicy kruszyć się będą pod ich słowami, kiedy będą mówić o niezgłębionym miłosierdziu Moim, o litości, jaką mam dla nich w Sercu Moim. Kapłanom, którzy głosić będą i wysławiać miłosierdzie Moje, dam im moc przedziwną i namaszczę ichsłowa, i poruszę serca, do których przemawiać będą (Dz. 1521).

4. Przemienienie na górze Tabor.

Staram się o świętość, bo przez to będępożyteczna Kościołowi. Robię ustawiczne wysiłki w cnocie, staram się wiernie naśladować Jezusa, a ten szereg codziennych cnót, cichych, ukrytych, prawie niedostrzegalnych, ale spełnianych z wielką miłością, składam do skarbca Kościoła Bożego na korzyść wspólną dusz. Czuję wewnętrznie, jakobym miała odpowiedzialność za wszystkie dusze... (Dz. 1505).

5. Ustanowienie Eucharystii.

Dziś w czasie Mszy świętej widziałam Pana jezusa cierpiącego, jakoby konał na krzyżu, który mi rzekł: Córko moja, rozważaj często cierpienia moje, które dla ciebie poniosłem, a nic ci się wielkim nie wyda, co ty cierpisz dla mnie. Najwięcej mi się podobasz, kiedy rozważasz moją bolesną mękę; łącz swoje małe cierpienia z moją bolesną męką, aby miały wartość nieskończoną przed moim majestatem (Dz. 1512).

Tajemnice bolesne.

1. Modlitwa w Ogrójcu.

"Niech pokładają nadzieję w miłosierdziu Moim najwięksi grzesznicy. Oni mają prawo przed innymi do ufności w przepaść miłosierdzia Mojego. Córko Moja, pisz o Moim miłosierdziu dla dusz znękanych. Rozkosz mi sprawiają dusze, które się odwołują do Mojego miłosierdzia. Takim duszom udzielam łask ponad ich życzenia. Nie mogę karać, choćby ktoś był największym grzesznikiem, jeżeli on się odwołuje do Mej litości, ale usprawiedliwiam go w niezgłębionym i niezbadanym miłosierdziu Swoim" (Dz. 1146).

2. Biczowanie Pana Jezusa.

Jezu mój, Ty mi wystarczasz za wszystko na świecie. Chociaż cierpienia są wielkie, Ty mnie wspierasz. Chociaż opuszczenia są straszne, Ty mi je osładzasz. Chociaż słabość jest wielka, Ty mi ją odmieniasz na moc (Dz. 1655).

3. Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa.

Po chwili ujrzałam Pana, całego ranami pokrytego - i rzekł do mnie: "Patrz, kogoś zaślubiła". Ja zrozumiałam znaczenie tych słów i odpowiedziałam Panu: Jezu, więcej Cię kocham widząć Cię tak zranionego ji wyniszczonego, niżelibym Cię ujrzała w majestacie. - Jezus pyta: "Dlaczego?" - odpowiedziałam: Wielki majestat przeraża mnie, maleńką nicość jaką jestem, a Rany Twojepociągają mnie do Serca Twego i mówią mi o wielkiej miłości Twojej ku mnie. (...) Wpatrywałam się w Rany Jego święte i czułam się szczęśliwa cierpiąc z Nim (Dz. 252).

4. Dźwiganie krzyża.

I usłyszałam te słowa: "Cieszę się, żeś postąpiła jako prawdziwa córka Moja. Bądź zawsze miłosierna, jako Ja miłosierny jestem. Kochaj wszystkich z miłości ku Mnie, choćby największych wrogów, aby się mogło w całej pełni odbić w sercu twoim miłosierdzie Moje" (Dz. 1695).

5. Śmierć Pana Jezusa na krzyżu.

Kiedyś konał na krzyżu, w tym momencie obdarzyłeś nas życiem wiekuistym; pozwalając sobie otworzyćBok Swój Najświętszy, otworzyłeś nam niewyczerpane źródło miłosierdzia Swego; dałeś nam, co miałeś najdroższego, to jest Krew i Wodę z Serca Swego. Oto wszechmoc miłosierdzia Twego, z niego płynie nam wszelka łaska (Dz. 1747).

Tajemnice chwalebne.

1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa.

Zmartwychwstanę w Jezusie, ale muszę w Nim żyć. Jeżeli nie rozłączę się z krzyżem, wtedy okaże się we mnie Ewangelia (Dz. 392).

2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa.

Samotność - ulubione moje chwile, samotność - lecz zawsze z Tobą, Jezu i Panie, przy Twym Sercu przechodzi mi czas mile, i przy Nim dusza moja znajduje odpocznienie. Gdy serce przepełnione Tobą i pełne miłości, a dusza czystym żarem płonie, wtedy pośród największego opuszczenia nie dozna dusza samotności, bo spoczywa na Twym łonie. O samotności - chwile najwyższego towarzystwa, choć opuszczona od wszystkich stworzeń, nurzam się cała w oceanie Twego Bóstwa, a Ty słodko słuchasz mych zwierzeń (Dz. 1699).

3. Zesłanie Ducha Świętego.

O Duchu Boży, Duchu pokoju i radości, który krzepisz me serce spragnione, i wlewasz w nie żywy zdrój Bożej miłości, i czynisz je do walki nieustraszone. O Duchu Boży, najmilszy Gościu mej duszy, pragnę z mej strony dotrzymać Ci wierności, jak w dniach radości, tak w cierpień katuszy, pragnę zawsze żyć w Twej, Duchu Boży, obecności. O Duchu Boży, który na wskroś przenikasz istotę moją, i dajesz mi poznać Swe życie Boskie, Troiste, i wtajemniczasz mnie w Boską Istotę Swoją, a tak zjednoczona z Tobą, wieść będę życie wieczyste (Dz. 1411).

4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

W jasności wielkiej ujrzałam Matkę Bożą w białej sukni, przepasaną złotym pasem, a drobne gwiazdki także złote po całej szacie i rękawy na trójkąt wyłożone złotem (Dz. 1585).

5. Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny.

Matko Boga, Maryjo Najświętsza, Matko moja, Ty w szczególny sposób teraz jesteś Matką moją, a to dlatego, że Syn Twój ukochany jest Oblubieńcem moim, a więc jesteśmy oboje dziećmi Twymi (...) Maryjo, Matko moja najdroższa, kieruj moim życiem wewnętrznym, aby ono było miłe Synowi Twojemu (Dz. 240).

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis

Nabożeństwa maryjne