Maryjne

22.02.2019

Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Niepokalanowie

0 komentarzy · 7532 czytań ·Drukuj
Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Niepokalanowie

Światowe Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie

1 września w Niepokalanowie otwarto Światowe Centrum Modlitwy o Pokój. Data jest znamienna. Trudno o bardziej wyraziste nawiązanie do potrzeby nieustającej modlitwy w intencji pokoju, niż kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej.


Musiałem zrobić wszystko, by tutaj być Z jednej strony jest to dla mnie zaszczyt, z drugiej uważam to za swój obowiązek. 1 września Niemcy rozpoczęli wojnę przeciwko Polsce. Dlatego uważam, że jest to piękny znak, że jako niemiecki prowincjał zostałem tutaj zaproszony i uważam, że my jako franciszkanie, jako bracia, możemy właśnie dobry znak wysłać w cały świat

O. Bernhardin Maria Seither


Punktualnie w południe rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. Podczas Eucharystii homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki - metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu. Wśród przybyłych gości nie zabrakło wielu księży biskupów, nie tylko z Polski, ale i ze świata. Obecny był także generał zakonu franciszkanów konwentualnych o. Marco Tasco, prowincjałowie, delegacje reprezentujące władze państwowe oraz licznie zgromadzeni wierni. Nuncjusz Apostolski zauważył, że data konsekracji nie jest przypadkowa, gdyż jest to rocznica wybuchu II wojny światowej, która pochłonęła wiele ludzkich istnień.Z tej perspektywy widzimy jeszcze bardziej, jak bardzo potrzebny jest nam pokój.


Pokój jest łaską

Abp Stanisław Gądecki


Niepokalanów jest ósmą gwiazdą w koronie Matki Bożej Pokoju. Niepokalanów został wybrany, gdyż sam św. Maksymilian pragnął, aby w tym miejscu odbywała się wieczysta adoracja Pana Jezusa. Modlitwa o pokój wpisuje się w charyzmat franciszkanów, gdyż to w Asyżu u franciszkanów św. Jan Paweł II zapoczątkował modlitwę o pokój - mówił abp Gądecki. W dalszej części homilii arcybiskup zwrócił uwagę na brak poszanowania pokoju i na niebezpieczeństwa, które z tego powodu wypływają. Nie możemy sami z siebie zapewnić pokoju. Pokój jest darem Bożym, a nie osiągnięciem człowieka. Potrzebna jest nam pomoc Boża. Przewodniczący KEP mówił o różnicy, jaka jest między pokojem, który usiłuje dać nam ten świat, a pokojem, który niesie nam Jezus Chrystus.


Pokój jest źródłem rozwoju człowieka, kiedy chcemy zrobić coś dobrego dla innych, musimy zadbać najpierw o pokój w sobie.

Bp Stefan Regmunt, Biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej


Ludzkość nie zazna pokoju, dopóki się nie nawróci - zaznaczył kaznodzieja. Nieład serca jest automatycznie nieładem sumienia. Za konflikt odpowiada indywidualne sumienie - mówił metropolita poznański. Pokój lub niepokój serca udziela się innym. Pokój jest łaską i powinniśmy go zachować w naszym sercu. Arcybiskup zwrócił uwagę na Maryję jako Matkę Pokoju. Maryja w swoim życiu napotkała wiele sytuacji trudnych i nieprzewidzianych, ale to wszystko nie spowodowało zamieszania w Jej Sercu. Ona się nie buntowała, lecz zachowywała te sprawy, rozważała je w swoim Sercu. Taki pokój, jak u Maryi, chcemy zachować także my, wśród niezrozumiałych i czasami burzliwych momentów naszej historii - mówił kaznodzieja. Maryja jako Matka Pokoju daje nam Jezusa Księcia Pokoju. Niepokalanów, to polski Asyż, centrum modlitwy o pokój, która przekracza bariery religijne, kulturowe oraz granice państw [] nie ma stosowniejszego miejsca w Polsce, które by lepiej nadawało się do tego celu. Niepokalanów bowiem to najważniejsze miejsce czci Niepokalanej.


"Obiecujemy modlitwę w intencji pokoju, do trwania przed Panem Jezusem, to nowa misja tego miejsca - Niepokalanowa"

o. Wiesław Pyzio, prowincjał Prowincji Matki Bożej Niepokalanej
Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych


Poświęcenia Gwiazdy Niepokalanej - Kaplicy Wieczystej Adoracji w Niepokalanowie - dokonał abp. Stanisław Gądecki. Uroczyście rozpoczęto modlitwę przed Najświętszym Sakramentem - wieczystą adorację, prosząc o pokój w naszych sercach i na całym świecie. Wierni podchodzili pod figurę Matki Bożej Niepokalanej, by na chwilę uklęknąć i adorować - padali na kolana i prosili Maryję, a Ona ich sprawę załatwia z Jezusem - jak mówił św. Maksymilian. Na koniec Eucharystii zostały odczytane listy, m.in. od Ojca Świętego Franciszka, Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Stowarzyszenia Regina della Pace - Piotra Ciołkowskiego. Słowo zabrali niektórzy dygnitarze, a wśród nich o. Marco Tasca - generał zakonu Franciszkanów.


Ta kaplica to symbol dla całego świata, że pokój zwycięża.

Ks. Paweł Rytel Adrianik, rzecznik KEP


Ołtarze Adoracji powstają w Polsce, w pracowni Drapikowski Studio - gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. Pan Kamil podczas uroczystości mówił: Ołtarze nie są wykonywane, lecz pisane, jak ikony; są owocem pracy i modlitwy zespołu projektowego. Swoim niezwykłym pięknem służą pogłębianiu relacji z żywym Bogiem, obecnym w Najświętszym Sakramencie, a poziomem artystycznym dorównują najpiękniejszym dziełom współczesnej sztuki sakralnej. Jan Paweł II wielkorotnie nazywał Maryję: "Niewiastą Eucharystii", "Pierwszą Monstrancją" czy "Gwiazdą prowadzącą Kościół do Jej Syna".


To wydarzenie jest ważne nie tylko ze względu na kaplicę Adoracji, a ze względu na pokój.

O. bp Błażej Kruszyłowicz OFMConv, biskup senior archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej


Także w tym dniu, w ramach pierwszosobotniego spotkania Oddaj sią Maryi pielgrzymi mogli zawierzyć się całkowicie Niepokalanej i uczestniczyć w nabożeństwie wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Maryi.


Ta kaplica to zobowiązanie dla nas franciszkanów, byśmy trwali na modlitwie, dali świadectwo bycia przed Panem.

O. Andrzej Sąsiadek OFMConv, proboszcz parafii w Niepokalanowie


Przed uroczystą konsekracją Kaplicy Pokoju można było wysłuchać oratorium maryjno-kolbiańskie pod dyr. o. Andrzeja Sąsiadka, franciszkanina. Następnie o. Stanisław Przepierski przybliżył temat: Pokój owocem zawierzenia Maryi. Prelegent zauważył, że Bóg przychodzi do człowieka całkowicie Jemu oddanego. Nasze miejsce, podobnie jak ukazał to Jezus, jest w sprawach Ojca. Maryja jest nam dana, by wypraszać dla nas łaski - zauważył o. Stanisław. - Nie zawsze widzimy łaski, które otrzymujemy, ale one są. Czasami dopiero po latach widzimy, co Niepokalana dla nas wyprosiła. Jezus obiecuje nam łaskę pokoju. To dlatego modlimy się o łaskę pokoju również dla naszych zmarłych. O. Andrzej wyraźnie zaznaczył: Nie ma pokoju tam gdzie jest grzech - ukazał przez to potrzebę walki duchowej, której owocem jest niezwykły pokój, który cechował Najświętszą Maryję Pannę, pomimo wielu trudności życiowych, które przeszła. Po konferencji swoim świadectwem życia i posługiwania podzielił się Andrzej Moszczyński. W ramach spotkania Oddaj się Maryi o. Mirosław Kopczewski poprowadził modlitwę różańcową, po której odczytano akt oddania się Matce Bożej.


Pokój to nie tylko brak wojny, ale to jedność każdego chrześcijanina, każdej rodziny, całego społeczeństwa z Jezusem.

Abp Tomasz Peta, Pasterz archidiecezji w Astanie, Kazachstan


Cały artykuł i więcej informacji znajdziesz
w październikowym numerze "Rycerza Niepokalanej",
RN 10(749)2018

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się , żeby móc zagłosować.
Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Wspomóż nas

wesprzyj serwis